0

Koberce - jejich kategorie a druhy

Pokud zamýšlíte nákup koberce, je dobré získat alespoň základní orientaci v druzích a typech koberců. To Vám pomůže jak s výběrem samotného koberce a také pochopením údajů v katalozích online.

Podívejte se také na nabídku našich koberců. 

Metrážové koberce

Jaké jsou druhy koberců a jak si z nich vybrat ten nejlepší?

Pro dobrou orientaci v podlahových krytinách a zamýšlený nákup je velmi vhodné získat přehled v rozdělení koberců podle nejčastěji užívaných kritérií. Znalost druhů koberců vám bude dobrou pomůckou v pochopení údajů v katalozích, při rozhovoru s naším pro-

Druhy koberců - koláždejcem koberců nebo s podlahářem, který bude koberec pokládat.

Koberce lze dělit do kategorií podle nejrůznějších hledisek. Většina výrobců používá kategorie koberců sestavené podle podobných hledisek. To prodejcům i zákazníkům usnadňuje vyhlédnutý koberec správně zařadit a vybrat takový, který je pro zamýšlený účel vhodný.

V současné době se nejčastěji používá dělení podle materiálu, techniky výroby, provedení nášlapné plochy, způsobu pokládky, umístění koberce a dělení podle barev a vzorů.

Kromě těchto základních dělení je možné setkat se s dalšími parametry koberců, jako je například jejich tloušťka, počet vrstev, druh integrované izolace apod. Pro základní přehled ovšem postačuje seznámit se s hlavními parametry koberců.

Naše koberce

Rozdělení koberců podle materiálu

Syntetické koberce

Syntetické koberce jsou koberce vyrobené ze syntetických materiálů, mezi něž patří především polyamid (PA), polyester (PES), polypropylen (PP) a polyakryl (PA). Syntetické mohou být jak metrážové koberce tak kusové.

Výhody syntetických koberců

Mezi hlavní výhody syntetických koberců patří především nízké výrobní náklady, a tedy i neporovnatelně nižší cena než u koberců z přírodních materiálů. Díky technologickému pokroku dnešní syntetické koberce netrpí mnohými dřívějšími neduhy. Výčet výhod syntetických koberců:

Syntetické koberce - Koberce K+K

  • Nízké výrobní náklady – nízká cena
  • Dobré antistatické vlastnosti
  • Odolnost proti roztočům – jsou vhodné i pro alergiky
  • Obrovský výběr vzorů a barev
  • Sytější odstíny
  • Snadná manipulace
  • Tvarová stálost

Nevýhody syntetických koberců

Mezi nevýhody syntetických koberců patří nižší životnost, náchylnost na vymačkání a poškození vlákna v zatěžovaných místech – pod nábytkem, místa kde se často chodí.

Koberce z polyamidového vlákna (PA, nylon)

Koberce z polyamidu Koberce K+K

Nejčastěji používaným materiálem syntetických koberců je polyamid.

Kobercová vlákna mohou být obarvena v nepřeberné škále odstínů a tvořit nekonečnou řadu obrazců a struktur.

PA koberce jsou používány v obytných i komerčních prostorách. Polyamidová vlákna jsou obvykle dutá a mají velmi dobré tepelně-izolační i akustické vlastnosti.
Polyamidový koberec má výbornou tvarovou paměť – i po dlouhodobém zatížení je schopen vlákna zase zčásti narovnat.

Zátěžové koberce pro komerční použití

 

Koberce z polyesteru (PES)

Koberce polyester - Koberce K+K

Polyesterové koberce jsou velmi vhodné do domácností a méně namáhaných komerčních prostor.

Jsou odolné proti skvrnám rozpustným ve vodě, vynikají vysokým jasem a stálobarevností.

Polyesterová příze je recyklovaným materiálem produkovaným dnes téměř výhradně z použitých PET lahví, nákupem polyesterového koberce tedy významnou měrou přispíváme k ochraně životního prostředí – podílíme se na financování výroby čerpající suroviny z odpadních materiálů a snižujeme poptávku po kobercích z jiných materiálů.

Koberce do bytů a kanceláří

Koberce z polypropylenu (PP, olefin)

Koberce polypropylen - Koberce K+K

Polypropylenové koberce se vyznačují nejnižší cenou ze všech syntetických koberců.

Trpí nízkou stálobarevností a odolností proti znečištění. Nehodí se do namáhaných prostor, využití najdou spíše jako dekorativní podlahová krytina v místech, která nejsou příliš provozně využívána.
Rychle se špiní a špatně čistí – následkem chemického čištění bývají barevně odlišné skvrny.
Nezabraňují rozptylu hoření.

Kusové koberce s rozmanitým designem

Koberce z polyakrylu (PA)Koberce polyakryl - Koberce K+K

Polyakrylové koberce jsou hřejivé a příjemné na dotyk. Svými vlastnostmi se velmi blíží kobercům z přírodních materiálů. Nenajdeme u nich téměř žádné ze špatných vlastností vyjmenovaných u polypropylenových koberců.

Výborná stálobarevnost, vysoká životnost, až 60-měsíční záruky na výrobky z polyamidu charakterizují tento druh koberců.

Mívají atest pro kolečkové židle a index šíření plamene B1 – hodí se tedy do prostor se zvýšenými nároky na protipožární odolnost – například dětské školky.

Koberce z přírodních vláken

Koberce z přírodních vláken jsou historicky jednou z nejstarších technologií podlahových krytin. Staletí jejich vývoje je dovedly téměř k dokonalosti, ať už se to týká podání barev, izolačních schopností, příjemného dotyku, schopnosti regenerace po zatížení, odolnosti proti znečištění. U celoplošných koberců z přírodních vláken vzniká charakteristické mikroklima – dokáží regulovat vlhkost v místnosti, nadměrnou vlhkost pohltit a v suchém prostředí naopak vlhkost dodat. 

Přírodní koberec - Koberce K+K

I po dlouhodobém zatížení se přírodní vlákno dokáže vzpamatovat a vlas se navrátí do původního stavu. Nevýhodou je postupné vylínání koberce, ale také podstatně vyšší cena než u syntetických krytin. Jsou také náročnější na údržbu.Které materiály jsou pro výrobu koberců nejčastěji používány?

Přírodní hedvábí – má nádherný lesk, vynikají na něm i ty nejjemnější vzory.

Bavlna – bavlněné vlákno je odolnější, ale méně pružné. Naproti tomu jsou uzly na vlákně velmi pevné a trvanlivé.

Vlna – výborně tlumí hluk a pohlcuje prach, zlepšuje akustiku místnosti a skvěle izoluje. Nevýhodou je menší odolnost proti skvrnám a nečistotě. Není příliš vhodná pro alergiky.

Kombinované koberce

Ideálním kompromisem mezi vlněným a syntetickým kobercem je koberec kombinovaný, který je v různém poměru vyroben z obou materiálů. V různé míře tak přejímá dobré (ale také některé špatné) vlastnosti syntetických i přírodních koberců.

Naše koberce

Rozdělení koberců podle techniky výroby

Koberce se vyrábějí několika různými technologiemi. Od ručního tkaní přes rychlou strojovou výrobu na průmyslových tkalcovských stavech a šicích strojích až po nanášení nanovláken pomocí trysek. Mezi hlavní techniky výroby koberců patří:

Tkané koberce

Strojně tkané koberce - Koberce K+K

Nejkvalitnější výrobky získáváme tkaním. Vyrábí se ručně nebo strojově proplétáním osnovních a útkových nití různými tkalcovskými technikami.

Především ručně tkané koberce dnes slaví svoji renesanci a jejich výrobě se často podomácku věnují desítky malých řemeslníků i tkalcovských rodin či manufaktur. Strojně tkané koberce napodobují ruční vázání – nejznámější jsou tzv. gripperaxminsterské koberce.

Všívané koberce

Všívané koberce jsou nejrozšířenější podlahovou krytinou. Tvoří až 90 % všech koberců.

Všívané koberce - Koberce K+K

Všívané koberce vynikají svojí jemností.

Vyrábějí se všíváním příze do nosné podkladové tkaniny nejčastěji na speciálních všívacích strojích.

Stabilita všívaných koberců se dosahuje podlepením podkladovou vrstvou podle účelu použití koberce.

Vpichované koberce

Vpichované koberce jsou rychlou a nenákladnou technologií vyrábějící koberce podobné všívaným kobercům, ovšem v mnohem nižší kvalitě. Vznikají strojovým vpichováním vláken do slisovaného materiálu nosné vrstvy. Jsou většinou vyráběny z přízí z recyklovaného materiálu, při výrobě se používají lepidla. Vrchní rouno je z kvalitnějšího materiálu, z rubové strany se zatírají a tuží. Jsou vhodné všude tam, kde se počítá s častou obměnou podlahové krytiny a na prvním místě je nízká pořizovací cena.

Rozdělení podle konstrukce nášlapné plochy koberce

Nášlapná vrstva koberce, její provedení, materiál a hustota udávají životnost koberce a jeho užitné vlastnosti. Nášlapná vrstva sestává ze svisle uložených vláken tkaniny, jejichž množství na metr čtvereční určuje kvalitu a také cenu koberce. Rozeznáváme tyto technologie provedení nášlapné vrstvy koberců:

poradna-druhy-kobercu-strizeny-vlas

Střižený vlas

Konce smyček se při výrobě sestřihávají na stejnou výšku. Díky jednotné délce vláken působí celý koberec se střiženým vlasem jednotně, vynikají na něm vzory a barvy a je odolnější proti sešlapání. Koberce se střiženým vlasem jsou příjemné na dotek a mají luxusnější vzhled. Jsou vhodné pro použití do většiny domácností.


Druh koberců - smyčka - Koberce K+K

Smyčka

Koberce se smyčkou jsou odolné vůči zatížení a mají vysokou tvarovou paměť – vlákna se po zatížení vracejí do původního stavu. Vlákno je nesestřižené a trvanlivé. Jsou velmi vhodné do místností s velkým provozem a intenzitou zátěže.


Druh koberců - Strukturovaná smyčka

Strukturovaná smyčka

Při výrobě těchto koberců dochází k nestejnoměrnému utahování smyček vláken, což má za výsledek plasticky působící povrch koberce. Koberce se strukturovanou smyčkou jsou vhodné do silně zatěžovaných prostor s velkým provozem. Jsou příjemné na dotyk a kombinace krátkých a dlouhých vláken dovedou vytvořit zajímavé plastické obrazce, což vyniká hlavně u jednobarevných koberců.


Druhy koberců - Střižený vlas smyčka - Koberce K+K

Střižený vlas – smyčka

Koberce se střiženým vlasem – smyčkou vznikají kombinací obou předchozích technologií. Vytvářejí elegantní povrch s mnoha dobrými užitnými vlastnostmi. Vznikají zajímavé plastické vzory, které dodají kresbu a plasticitu i jednobarevným kobercům. Naproti tomu u těchto koberců není tak výrazně viditelné místní opotřebování – plastické vzory případné nestejnoměrnosti spolehlivě zakryjí.


Naše koberce

Rozdělení koberců podle způsobu pokládky

Celoplošné (metrážové) koberce

Celoplošné zátěžové koberce - Koberce K+K

Slouží jako celoplošná podlahová krytina. Pokládají se volně, nebo se lepí na podklad. Výhodou je jednotný, často luxusní, vzhled místnosti, minimální nároky na kvalitu podkladu, vysoké užitné vlastnosti, jako např. tepelná a zvuková izolace, zmírnění krůčejového hluku, příjemný pocit při chůzi po koberci bosou nohou. Oproti například dřevěné podlaze mají výhodu v rychlosti změny vzhledu místnosti. V našich krajích jsou velmi oblíbenou podlahovou krytinou používanou zhruba v polovině všech obytných prostor.

Koberce v metráži pro velké plochy

Kusové koberce

Kusové koberce se používají převážně jako doplněk jiných druhů podlahových krytin včetně jiných celoplošných koberců. Zútulní interiér, dovolují příjemný pohyb po místnosti bosou nohou a v neposlední řadě chrání před poškozením a opotřebováním vlastní podlahy. Kusové koberce mají nevýhodu v jejich náchylnosti k „cestování“ po místnosti, krčení a k opotřebování okrajů na což metrážové koberce netrpí.

Kusové koberce

.

Kobercové dlaždice

Odolný kobercový systém, u něhož se primárně uvažuje o snadné a rychlé výměně opotřebovaných dílců za nové. Takto lze významně prodloužit životnost kobercové krytiny a udržovat po dlouhou dobu vzhled nového koberce v celé ploše místnosti. Nevýhodou jsou postupně se prohlubující barevné odlišnosti u nových a dříve položených dílců a nutnost zajistit nenápadné přechody mezi kobercovými dílci. Kobercové dílce či dlaždice se také často kategorizují jako samolepící podlahové čtverce.

Lepené koberce

Technologie pokládání koberců napevno na podkladový materiál – obvykle lepením na beton nebo dřevo. Výhodou je tvarová stálost koberce, žádné problémy s rolováním a shrnováním koberce, jeho dlouhá životnost a dlouhodobě stálý vzhled. Nevýhodou je znehodnocení povrchu podlahy pod kobercem nanesením lepidla.
Hodí se tedy všude tam, kde se nepočítá s budoucím používáním obnažené podkladové vrstvy podlahy. V místnostech zatížených těžkým  nábytkem je jedinou použitelnou technologií zaručující trvalý vzhled koberce v celé ploše bez krčení a lámání.

Volně pokládané koberce

Detail koberce s dlouhým vlasem - Koberce K+K

Alternativou k lepení koberců je jejich volné položení na podklad. Využívá se hlavně u podlahových dílců, ale i tam, kde je potřeba zachovat podkladovou vrstvu bez poškození – například v místnostech s kvalitní, ale studenou parketovou podlahou. Při zatížení nábytkem je potřeba počítat s jejich častým krčením a vytahováním, což zkracuje životnost koberce a snižuje jeho estetickou hodnotu. 

Koberce podle barvy a vzoru

Koberce se vyrábějí v nepřeberných množstvích vzorů a barevných variant. Výběr barev a vzorů by měl každý uživatel koberců plánovat a myslet včas na efekt, kterého kombinací koberce a ostatních prvků místnosti dosáhne.

Koberec by měl buď nenápadně splynout s interiérem a neodvádět pozornost od jiných dominantních prvků, zvýraznit barevné doplňky interiéru, nebo místnost opticky rozčlenit. Barva koberce umí účinně opticky pracovat s interiérem, ve kterém je položen. Světlá barva rozšiřuje malé prostory a dává vyniknout kráse nábytku, naopak sytá barva s výraznějšími vzory prostory opticky zmenšuje, ale zároveň zútulňuje. Majitelé zvířat často využívají sladění barvy koberce s barvou srsti svých mazlíčků.

Nakonec ale barva a vzory koberce jsou tím, co má přinést jeho uživatelům radost z jeho používání a na to by měl být kladen hlavní důraz.

Koberce podle podkladové vrstvy

Podkladová vrstva se podílí významnou měrou na životnosti koberce, na jeho přilnavosti k podkladu, izolačních schopnostech, schopnosti odvádět elektrostatický náboj a na dalších užitných vlastnostech koberce. Podle nejčastěji používaných spodních vrstev dělíme koberce na:

Koberce na jutě – nejpoužívanějším podkladem je syntetická juta
Koberce na gumě – používá se na zpevnění zátěžových koberců
Koberce na filcu – dochází ke změkčení koberce, výborná zvuková a tepelná izolace
Koberce na latexu – zátěr latexovou hmotou – levná technologie bez výrazných vlastností

Rozdělení podle druhu používání koberce

Podle druhu používání a charakteru místností je pak dělíme na koberce bytové, kancelářské koberce, a funkční, a dále pak na dětské koberce, luxusní koberce, travní koberce či umělé trávy a záťěžové koberce:

Bytové koberce

Používají se především do bytů a obytných domů. Jejich prioritou je kvalita, barevnost, pořizovací hodnota, tepelná a zvuková izolace, antibakteriální odolnost, udržovatelnost a v neposlední řadě pocity z jejich používání. Bytové koberce se nehodí na místa s velkou zátěží a frekvencí provozu.

Koberce do bytu

Kancelářské koberce

Kancelářský koberec - zátěžový - Koberce K+K

Koberce do kanceláří mají vyšší nároky na mechanickou odolnost než koberce bytové. Vyšší frekvence pohybu osob, namáhání pojezdem kancelářských židlí, časté pokládání těžších předmětů jako jsou krabice se zbožím, šanony, kancelářské vozíky apod. způsobují rychlejší únavu materiálu koberce a dřívější zanášení tkaniny nečistotami. Kancelářské koberce tedy vybíráme z vyšší třídy odolnosti a upřednostňujeme jejich praktičnost před estetickými měřítky. Přesto lze položením koberce kancelář patřičně zútulnit a dodat firmě reprezentativní vzhled.

Koberce do kanceláří

Zátěžové koberce

Používají se všude tam, kde se počítá s velkým provozem a zátěží – hotely, restaurace, recepce, kanceláře, obchody. Jejich prioritou je praktičnost, vzhled a především dlouhá životnost a udržovatelnost. Koberce se často musejí vzdorovat i jiným zátěžovým vlivům – například zanášení vody a solí v zimním provozu nebo naopak prachu a drobným kamenům v létě.

Zátěžové a komerční koberce


Funkční koberce

Tyto koberce se používají k určité funkci – například jako čisticí zóny na vstupu do objektu, k vytvoření akustické charakteristiky poslechové místnosti apod. Jejich hlavním kritériem je jmenovaná funkčnost.

Čisticí zóny

Pro konmpletní přehled všech kategorií koberců navštivte e-shop Koberce K+K či jednu z našich 10 prodejen po celé ČR.