Koberce K+K

Klub K+K Vstupte do klubu K+K! Získejte SLEVU a další výhody hned na Vaši první objednávku!Zaregistrovat se

Zajistěte si úsporu tepla v domácnosti až 5 000 Kč!

Také Vás trápí skokový nárůst cen energií a hledáte užitečné tipy jak a čím ušetřit? Víte, že jednou z podstatných nákladových položek je vytápění domácnosti? Spousta rodin má tendenci přetápět místnosti až na 25 °C. Dlouhodobé pobývání v takto přetopených místnostech nejenom snižuje obranyschopnost Vašeho organismu, ale také se pořádně prodraží. Přitom platí, že regulací teploty o jeden stupeň snížíte energetické nároky Vaší domácnosti zhruba o 6 %.

Teplota v místnosti by se měla ideálně pohybovat okolo 20 °C. Optimální teplota se v jednotlivých místnostech mírně liší. V koupelně je dobré mít tepleji, naopak na chodbě nebo ve spíži chladněji. Výrazný vliv na teplotu v místnosti má také volba podlahové krytiny, která v kombinací se sníženou teplotou může vést i k několikatisícové úspoře ročně. Nejvhodnější krytinou je z tohoto pohledu koberec. Pojďme se společně podívat, proč tomu tak je.

img01

Při došlapu bosou nohou vnímáme hladké a tvrdé podlahy subjektivně chladněji než textilní podlahové krytiny, i když absolutní teplota obou povrchů je stejná. Pokud totiž cítíme teplo od nohou, navozuje to u nás celkově větší pocit tepla. Je dokázáno, že když máme teplo od nohou, tak potřebujeme v místnosti o 2 až 3 stupně Celsia méně. A právě zde nastává ten důležitý okamžik: díky příjemnému koberci, který nám teplo od nohou zajistí ze své podstaty, si můžeme dovolit snížit teplotu v místnosti, aniž bychom pocítili větší diskomfort, co se tepelné pohody týče. Zde je tedy ten bod zlomu, kdy začínáme šetřit na vytápění.

K podobnému závěru dojdeme i v následujícím příkladě. Někdy si doma zkrátka potřebujeme nebo chceme sednout na zem. Může jít o hraní si s dětmi, s domácím mazlíčkem nebo třeba jen skládání puzzlí. Uvelebit se na koberci je o tolik příjemnější než na tvrdé chladné dlažbě či plovoucí podlaze. Měkoučký koberec s dlouhým vlasem je na dotek jako pomazlení, hřeje a pocitově navíc vytváří teplo domova. V takovém případě ani není potřeba si přitápět, protože právě koberec je něco, co nám pocit tepla již vytvoří a nepotřebujeme k tomu topení.

Zároveň je potřeba zmínit poměrně výrazně nižší pořizovací cenu koberce oproti plovoucí a vinylové podlaze nebo dlažbě, které se Vám při větší ploše místnosti mohou výrazně prodražit. Rovněž pokládka zmíněných podlah si obvykle žádá zkušeného odborníka, čímž se ještě dále navyšují vstupní náklady.

Symbol pro podlahové vytápění

Občas kolují mýty, že koberec není vhodný na podlahové topení. Zvolíte-li však koberec s odpovídající tepelnou vodivostí, nedojde ke snížení tepelné propustnosti podlahového topení. Většina koberců je vhodná pro použití na systémy podlahového vytápění, které mají běžnou provozní teplotu 27 °C. Avšak je třeba si uvědomit, že koberce působí jako tepelně izolační materiály, což znamená, že podlaha s kobercem se zpočátku nahřívá o něco déle. Na druhou stranu se teplo v koberci drží déle a v jde opět o výhodnější podlahovou krytinu, než je třeba plovoucí podlaha.

U koberců proto vždy hledejte tento symbol, který značí, že jsou vhodné pro podlahové vytápění.

Důležitou veličinou, která značí vhodné použití pro podlahové vytápění, je tzv. TOG = tepelný odpor. Podlahové vytápění a koberce dobře spolupracují, pokud je hodnota tepelného odporu koberce nižší než 2,50 TOG. U námi dodávaných koberců se můžete setkat s hodnotami tepelného odporu v rozmezí 1,5 – 2,0, čili všechny naše koberce jsou vhodné pro podlahové vytápění!

Praktický příklad

Porovnejme si místnost o stejné velikosti. V jedné bude laminátová podlaha (TOG 0,7) a v druhé koberec (TOG 1,5). Abyste cítili stejnou tepelnou pohodu, tak s laminátovou podlahou budete topit na 21–22 °C, kdežto s kobercem stačí na 19–20 °C. Úspora za tuto jednu místnost tak bude přibližně 5 000 Kč ročně.

Závěrem tedy můžeme říci, že koberec je velmi vhodná podlahová krytina, která nám může pomoci docílit nižších plateb za energie, zejména v dnešní době, kdy se nám všem vyšplhají náklady na energie velmi vysoko. Vytváří pocitově větší tepelný komfort než plovoucí podlaha nebo dlažba, drží v sobě teplo déle a nezpochybnitelné jsou také nižší náklady na pořízení a pokládku. Hledáte-li další způsob, jak do budoucna více ušetřit, je koberec vhodnou volbou. V naší nabídce najdete koberce různých cenových kategorií, aby si mohl vybrat opravdu každý.

Vyberte si z různých typů koberců

Leon Termo

Superstar

Olympic

Venezia

© 2022 SOFTFLOOR s.r.o.

TOP