Koberce K+K

Jaký je rozdíl mezi PVC a vinylovou podlahou

13. 10. 2018

Co myslíte, je PVC to samé jako vinyl? A prodává se v metráži, v kusech, nebo jako dílce? Pojďme si v těchto typech podlahových krytin udělat pořádek jednou provždy.

PVC a vinylové podlahy


Do prodejen Koberce K+K přichází velká většina zákazníků s očekáváním zakoupení podlahové krytiny, kterou nazývají „vinyl“ nebo "vinylová podlaha". Často se také setkáváme s označením „lino“, které je v tomto kontextu matoucí a chybné. Vysvětlíme si jej tedy samostatně v jiném článku naší Poradny.

Co tedy doopravdy znamená Vinyl v kontextu podlahy?

 Vinyl = Polyvinylchlorid (PVC)
(vícevrstvá syntetická krytina vyrobená polymerací z vinylchloridu).

Zdá se vám to zvláštní?

Ano, dříve byl tento materiál znám pouze pod pojmem PVC podlaha. A s rostoucí popularitou se mu zjednodušeně začalo říkat vinyl, někdy také vinylová podlaha. Většina zákazníků již věděla o tom, že se vyrábí v rolích různých šíří, tzv. metráži, a nenabízely se předem vyrobené kusy nebo dílce.

PVC, PVC dílce a vinylové dílce – kde je rozdíl?

Později, jak pokročily technologie výroby a bytové trendy, výrobci přišli na trh s PVC dílci, které potřebovali nějak odlišit od klasické PVC podlahy. Začali je proto nazývat vinylové dílce (vinyl, vinylová podlaha). Jednoduše řečeno šlo hlavně o chytrý marketingový tah, kterým oddělili „původní“ typ PVC podlahy (metráž) a dali novému typu (dílce) moderní kabát.

PVC, nebo také PVC podlaha, je především spojována se schodištěm v panelovém domě, nemocnicích nebo školkách, kdy PVC podlaha nebyla příliš vzhledná. Často proto zákaznící upřednostní slovo "vinylová podlaha", i když je to v podstatě stejný materiál. PVC podlahy tehdá ještě neměly tak promyšlené technologie. Jejich pokládka byla nedokonalá a lepidla, která se dříve použivala, se posunula také kupředu. Nyní jsou PVC podlahy, spolu se správným lepidlem, vhodnou volbou do různých prostor.

Z technologického hlediska se tedy jedná o stejný materiál. Produkt určený k prodeji není však dostupný pouze v rolích, ale také v dílcích různých velikostí.

pvc-clear-linoleum

Jak se vyznat v nabídce PVC podlah a PVC dílců?

V dnešní době rozlišujeme pouze vinylové podlahy v metráži a vinylové dílce (lepené, click). Jednoduše řečeno jde vždy o materiál PVC, co se složení a konstrukce týče. Odlišuje se tedy spíše způsob, jakým je nabízen.

Dnes si můžete vybrat také z různých technologií PVC podlah. Vrcholem nabídky jsou pak samovyrovnávací PVC podlahy, které nepotřebují složité úpravy povrchu pro samotnou pokládku. Více o těchto podlahách na stránkách www.texline.cz

Je tedy pouze jen na Vás, zda-li si vyberete vinylovou podlahu nebo PVC podlahu. Oba materiály jsou syntetické. PVC podlaha se vyrábí z pravidla v několika šířích, a to od 1,5 m do 5 m. Vinylová podlaha se pak vyrábí v dílcích. Dílce vinylové podlahy mají různé rozměry a také tloušťky. Podle určení Vám pak náš zkušený personál poradí, jakou vinylovou podlahu je vhodné zvolit.