0

Údržba koberce

Krása a životnost koberce závisí na péči, kterou mu věnujete. Kvalitní koberec, pokud jej dobře udržujete, by měl vydržet minimálně 10 až 15 let. Správné čištění ho udrží v kondici, zachová živé barvy a především se to projeví na kvalitě ovzduší v místnosti, kde koberec položíte. Údržba koberce ochrání vaši peněženku i zdraví.
A to je investice, která se vám vrátí tisíckrát.

Pravidelná údržba koberců se vždy vyplatí!

udrzba-koberce-poradna

 

Dnešní koberce nabízejí širokou škálu možností co do stylu, složení vlákenných směsí a barev. Pryč jsou dny, kdy jste si museli vybírat pouze konvenční koberce smyčkové z nesestříhané příze. Nové technologie dnes umožňují dosáhnout nejrůznějších povrchů, struktur a efektů. 

Textury, barvy a vzory koberce mohou doplňovat, nebo naopak kontrastovat se vzory nábytku, oken i dveří. Barvou a především svou texturou si koberec zajistí zájem a pozornost, aniž by musel obsahovat křiklavé vzory nebo obrazce. Výrazné textury také dobře zapadají do dnešního aktivního, avšak ležérního životního stylu.

I nejdražší a nejodolnější koberec ale bude po několika týdnech či měsících vypadat sešle, nebude-li mu věnována náležitá pravidelná péče. S dnešními přípravky pro chemické ošetřování koberců a vyspělou domácí technikou může být údržba koberců skutečně zábavou. Zvlášť, pokud vám nezabere moc času a za chvilku vidíte skvělý výsledek.

V čem spočívá pravidelná údržba koberců?

Čištění skvrn

Skvrnám na koberci se lze v praxi jen stěží vyhnout. Skvrny vznikají z nejrůznějších důvodů – ušpinění obuví, vylití tekutiny, vysypání kávy, usazování prachu. Ať je skvrna jakéhokoli původu, vždy platí zásada: odstranit skvrnu co nejrychleji po jejím vzniku. Čím dříve se pustíme do odstraňování skvrny, tím větší je šance, že ji úspěšně vyčistíme bez trvalých stop na koberci.

Čištění skvrn provádíme pomocí k tomu určených saponátových prostředků na čištění koberců.
Nedoporučuje se používat čisticí prostředky obsahující bělidlo.

Nejprve si na nepříliš viditelném místě koberce, či na jeho vzorku, vyzkoušíme, jak čisticí prostředek působí na materiál koberce. Teprve pokud ani po důkladném čištění a vysušení nevidíme na vzorku nežádoucí stopy po aplikaci, přistoupíme k vyčištění zašpiněného místa.

Na místo naneseme jen malé množství vodou zředěného saponátu a jemným třením vytíráme z vláken nečistotu. Při čištění skvrny postupujeme od jejího okraje ke středu, abychom skvrnu ještě více nerozšířili.  Pokračujeme dále v čištění jen čistou vodou. Nakonec místo co nejlépe vysušíme. K čištění používáme bílou utěrku nebo papírové kapesníky. K vysoušení se pak nejlépe využije vysavač či s opatrností fén na vlasy nastavený na nízkou teplotu proudícího vzduchu.

Výsledkem bude koberec s rozjasněnými barvami a mladistvým vzhledem, což je jistě dobrá investice ve srovnání s koupí nového koberce.

Odstraňování identifikovaných skvrn

 • Máslo, tuk, krém na boty, silné olejové skvrny: absorpční tampon namočený v technickém benzínu, poté ředěný šampon na koberce (osvědčily se také gelové prací prostředky).
 • Limonáda, likér, inkoustová náplň: poťukávejte skvrnu zředěných čpavkem, poté studená voda.
 • Víno: posypejte solí a nechte působit. Poté teplá voda nebo ředěný biologický prací prostředek.
 • Žvýkačka: odstraňovač žvýkaček (mrazící činidlo). Je možno přetřít žvýkačku kostkou ledu, aby ztuhla, poté potřete absorpčním tamponem namočeným v methylalkoholu a vyčistěte jako obvykle.
 • Fix, propisovací tužka: pokud nestačí teplá voda a ředěný šampon na koberce, používejte absorpční tampon namočený v methylalkoholu.
 • Lak na nehty: potřete absorpčním tamponem namočeným v acetonu. Pozor na barevné textilie (aceton odbarvuje!) Rychleschnoucí laky nelze odstranit v domácích podmínkách.
 • Lepidlo: ředitelné vodou – namočte a vyčistěte. Pozor na oděry materiálu! Lepivá místa po odstraněných samolepkách setřete navlhčeným hadříkem nebo technickým benzínem. Rychleschnoucí lepidla nelze odstranit ani chemickým čištěním.
 • Asfalt: seškrábněte, poté použijte absorpční tampon namočený v technickém benzínu.
 • Kolomaz: terpentýn, poté v případě nutnosti eukalyptový olej.
 • Rez, měděnka, nesmývatelný inkoust: přetřete ředěnou citrónovou šťávou a nechte 10 – 15 min. působit. Poté na skvrnu položte vlhký hadřík a přežehlete. Opakujte dle potřeby.
 • Plíseň: roztok čpavku (1:10) a následně teplá voda. Pozor na barevné textilie (čpavek odbarvuje)!
 • Olejové barvy: terpentýn, poté ředěný šampon na koberce.
 • Vosk: nechte ztuhnout a oloupejte, na zbylou skvrnu přiložte sací papír a přežehlete vlažnou žehličkou.
 • Plastelína, modelářská hlína: pokud není hmota zatvrdlá, vyloupejte a zbytek tzv. vytamponujte přitiskáváním hmoty zpět na postižené místo. Poté použijte rozpouštědlo tuků nebo lehký benzín. Poslední stopy odstraníte absorpčním tamponem namočeným v technickém benzínu či acetonu.
 • Pasta nebo vosk na parkety: terpentýn.
 • Krém, rtěnka: ředěný šampon na koberce, pokud je nutné – terpentýn.
 • Zvratky: roztok 1 dcl čpavkového alkoholu a 6 až 7 dcl vody.
 • Krev: čistá studená voda, u zaschlých skvrn biologický prací prostředek (2 %).
 • Hořčice, výkaly: ředěný šampon na koberce s čajovou lžičkou octa, poté teplá voda.
 • Moč: vysušte houbou, poté chemický čisticí prostředek na koberce.
 • Oharky, saze: vysát, poté ředěný šampon na koberce.

Odstraňování skvrn různého původu

Nejprve odeberte povrch skvrny nožem nebo lžící (postupujte od kraje ke středu). Ve většině případů lze zbytek skvrny odstranit vlažnou vodou a mýdlem. Nedrhněte skvrny silou. Po vyčištění je dobré koberec pečlivě vysušit (nejlépe fénem na vlasy).

Skvrny je nutné začít odstraňovat co nejdříve po jejich vzniku. Některé skvrny (například od vína, kávy, rybízu) se špatně odstraňují, pokud nejsou ošetřeny okamžitě.

Jedná-li se o skvrny neobvyklého původu (například laky, lepidla, pryskyřice), je lépe poradit se s odborníkem.

UPOZORNĚNÍ!

 • Aceton, odlakovač – nepoužívejte na materiály z acetátového hedvábí nebo tricelu.
 • Methylalkohol – je hořlavý a jedovatý
 • Technický benzín – na citlivých materiálech nechává kontury, těžko se odstraňuje
 • Peroxid vodíku – trvale poškozuje materiál, zesvětluje.

Nejdříve způsob odstranění skvrny vyzkoušejte na skryté části koberce (např. na okraji). Jako tampóny používejte bílé (nebarvené) absorpční materiály z bavlny.

Vysávání koberce

Vysávání koberce pomocí podtlakového vysavače patří mezi nejběžnější způsoby údržby koberců. Jeho výhodou je čištění koberce za sucha, rychle a s vysokou účinností. Pravidelným čištěním koberce vysáváním lze včas zabránit vzniku pozdějších skvrn ze zaneseného prachu a jiných nečistot.

Principem vysávání je odstranění zrníček prachu i hrubších nečistot z povrchu a vláken koberce. Tyto částečky bývají často velice ostré, při chůzi jsou pak zašlapávány hlouběji do vláken koberce a při jejich pohybu navíc dochází k mechanickému poškozování vláken i podkladové vrstvy koberce.

Vysáváním obvykle odstraňujeme suché prachové částice, některé moderní vysavače umožňují i vysávání rozlitých tekutin (ty ale vždy doporučujeme odstraňovat zároveň pomocí čisticího prostředku).

Nejlepšího účinku vysávání dosáhneme s vysavačem obdařeným rotujícím kartáčem, který zrnka nečistot vymetá z vláken a ihned odsává. Podmínkou správné funkce vysavače je dobrý tah, čehož dosáhneme pravidelným čištěním nebo výměnou filtrů a sáčkových zásobníků.

Celkové čištění koberce

Přestože koberce průběžně udržujeme vysáváním a odstraňováním lokálních skvrn, po čase dochází k postupnému zašlapávání neodstraněných nečistot do hloubky koberce. Proto je nutné v pravidelných intervalech (v domácnostech cca  1x za 2 roky, v komerčních objektech cca 1x za 6 měsíců) provést celkové chemické vyčištění koberce mokrou cestou.

Komplexní čištění koberců si můžete objednat u našich podlahářů anebo si pro tento účel zapůjčit či pořídit speciální čisticí stroje. Dnes se již běžně prodávají i domácí vysavače s funkcí mokrého ošetřování koberců.

Smyslem komplexního vyčištění je odstranění nečistot z hloubky koberce, což se obvykle ve výsledku projeví výrazným rozjasněním barev a vzorů.

Pozor: Není-li koberec na podlaze řádně nalepený, může se chemickým čištěním srazit. Tím pak vznikají nežádoucí mezery mezi kobercovými díly nebo mezi kobercem a stěnou. Jedinou prevencí proti tomuto jevu je pokládka koberce lepením. 

Prevence znečištění koberců – čisticí zóny

Nejlepší ochranou Vašeho koberce je preventivní zabránění vnikání nečistot do prostoru s kobercem. Tomu lze zabránit nejlépe použitím čisticích zón na vstupu do objektu či místnosti.

Jako čisticí zóny se osvědčily speciální koberce vyvíjené právě pro čisticí zóny, ale v běžném provozu domácnosti či kanceláře odvede dobrou práci i obyčejný běhoun položený u všech vstupů do místnosti.

Samozřejmě, že čisticí zóny je potřeba pravidelně čistit od zanesených nečistot, v opačném případě po zanesení přestanou plnit svoji funkci – obvykle postačuje denní vysávání.